Fotograficzna pamięć. Muzeum ślubu.


Kategoria
Projekt ogólnomiejski
Nazwa projektu
Fotograficzna pamięć. Muzeum ślubu.
Skrócony opis projektu
Powołanie do życia Muzeum Ślubu - opartego na wielkopolskiej historii fotografii ślubnej. adaptacja lokalu.
Opis projektu
Projekt dotyczy powołania do życia placówki kulturalnej, pełniącej rolę muzeum ślubu - miejsca dla ekspozycji, wystawy stworzonej na bazie historycznych obrazów, dokładnie fotografii ślubnych udostępnionych z domowych archiwów Poznaniaków i Wielkopolan.
Miasto dotychczas nie ma takiego przybytku, mimo że związane jest mocno z nurtem fotografii, wychowało wielu świetnych mistrzów obiektywu, stanowiło ważny ośrodek skupiający wiele indywidualności z tej twórczej grupy.
W bagażu własnych doświadczeń odnajduję temat jako niezwykle wdzięczny. Moje życie zawodowe przez ponad 20 lat związane było z branżą ślubną. W tym czasie zebrałem ponad 350 oryginalnych fotografii ślubnych, wszystkie utrzymane w klimacie ślubów Wielkopolan. W tym czasie zorganizowałem 15 wystaw starej ślubnej fotografii na bazie oryginalnych ślubnych pamiątek oraz ekspozycji bardzo dużych powiększeń tych fotografii. Wystawy cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem. Jeżeli mój pomysł zajmie notowane miejsce w społecznej rywalizacji, moje dotychczasowe zbiory wprowadzę na sale muzealne, z wielką ochotą zajmę się prowadzeniem takiej placówki i poszerzaniem zbioru historycznych eksponatów.
Muzeum ślubu ze stałą wystawą "Wielkopolanie na ślubnym kobiercu", Plenerowe,sezonowe wystawy tematyczne w powiatach Wielkopolski, edukacyjne segmenty galerii wypożyczanej dla szkół jako niebanalna forma zdobywania historycznej wiedzy. Rekonstrukcja studia fotograficznego z przełomu wieków (XIX/XX) Łączenie obrazu z elementami epoki, boksy - fotograficzne wizualizacje kolejnych dekad historii. Oddział wirtualny - promocja muzeum w internecie. Wystawy tematyczne; monidło, portret, reportaż studium sukni ślubnej oraz inne tematy w starej fotografii. Pomysł wydawania periodyku popularyzującego treści przedstawiane w muzeum. Wielkopolanie dysponują sporymi zasobami pamiątek, eksponatów, nadających się do uświetnienia prezentowanych kolekcji. Wielu z nich bezinteresownie wzbogaci muzealne zasoby. Zabytkowy sprzęt fotograficzny, aparaty, obiektywy, akcesoria laboratoryjne wyposażenie ciemni, studia.
Podobny pomysł nie został jeszcze nigdzie zrealizowany. Poznań może być pierwszym miastem z taką ofertą.

Aktualnie prowadzę wirtualne muzeum ślubu w sieci. https://myvimu.com/museum/54566782

"Muzeum ślubu nad rzeką Warta" - uda się nakręcić ten temat?
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Słowackiego 19/21 Dom Tramwajarza

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Przyziemie w budynku od strony Kochanowskiego (była część mieszkalna) lub pomieszczenia po byłym przedszkolu.
Potencjalni odbiorcy projektu
Mieszkańcy Jeżyc, Poznania oraz turyści.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Ciekawy i niepowtarzalny pomysł na powołanie placówki kulturalnej. Zagospodarowanie atrakcyjnego miejsca na mapie Miasta. Sprawdzony i akceptowany temat pod względem zainteresowania publiczności. Okazja dla zgromadzenia cennych dokumentów ilustrujących zarówno historię fotografii jak i ewolucję tradycji, obyczaje, historię sukni ślubnej - ściśle związane z naszym Regionem. Temat z dorobkiem wydawniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Wyróżnienia w konkursie na powieść historyczną. Bardzo duży zbiór fotografii ślubnych, ilustrujących uroczystości Wielkopolan, całość pozyskana wcześniej przez autora projektu. Fotografie z certyfikatem (jest wyrażona zgoda na wykorzystywanie obrazów w publikacjach oraz innych działaniach publicznych)
Wstępna kolekcja eksponatów, doświadczenie i wiedza prowadzącego projekt, to gwarant stworzenia ciekawego widowiska historycznego. Można przypuszczać, że jest to największy zbiór fotografii ślubnych , a może nawet jedyny w skali kraju.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego. Pomieszczenia jak i ekspozycja zostaną przygotowane tak żeby spełniały potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Zachowane zostaną odpowiednie odstępy, szerokości i przejścia. Pomieszczenia sanitarne także zostaną przygotowane według norm uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
adaptacja pomieszczenia 30 000
Przygotowanie wystaw plenerowych, ze zbioru fotografii - w celu promocji i informacji o nowym punkcie kulturalnego Poznania . Razem 5 różnych ekspozycji. 10 000
SUMA: 40 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 12 000
Dodatkowe załączniki
nominacja do tytułu "Osobowość roku 2020 za prowadzenie wirtualnego muzeum ślubu 1620993613341145355697055535051.jpg
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Mariusz Figaj
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie rekomenduje projektu do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Słowackiego 19 jest przedmiotem umowy dzierżawy zawartej z ZKZL sp. z o.o.. Zgodnie z postanowieniem § 5 ust. 3 pkt 4 umowy dzierżawy nr D/51/1031 zawartej pomiędzy Miastem Poznań a ZKZL sp. z o.o. finansowanie prac remontowych i konserwacyjnych leży po stronie ZKZL sp. z o.o. Mając powyższe na uwadze ZKZL sp. z o.o. może w ramach inwestorstwa zastępczego wykonywać jedynie prace modernizacyjne. Skoro w zakresie tego projektu WGN powierzył już spółce realizację modernizacji lokalu znajdującego się w budynku przy ul. Słowackiego 19, nie ma naszym zdaniem podstawy do powierzenia realizacji projektu PBO, gdyż zakłada on m.in. rekonstrukcję studia fotograficznego, które rozumie się jako wyposażenie w elementy ruchome, a nie rekonstrukcja danego środka trwałego, dlatego realizacja zadania nie może zostać powierzona ZKZL sp. z o.o.
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): tak
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: nie dotyczy
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie dotyczy
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich: nie dotyczy
Zespół obradował w składzie: Zespół obradował w składzie Katarzyna Przybysz i Bartosz Wein w dniu 30.06.2021 r.

Opiniowanie projektu przez:

  • wydział/jednostka wiodący/a : Gabinet Prezydenta
    Decyzja ostateczna po odwołaniu:
    Projekt jest rekomendowany do realizacji - NIE
    Uzasadnienie Podtrzymano rekomendację negatywną
    Udokumentowanie kontaktu z Wnioskodawcą Spotkanie odwoławcze odbyło się 22.09.2021
    Zespół Obradował w składzie P.Pawełczak, K.Kubis, S.błażek, B.Urbaniak, M.Grabowski
    Decyzja podjęta w pierwszym etapie:
    Projekt NIE jest rekomendowany do realizacji przez Jednostkę
    Złożone odwołanie
    Treść odwołania: W odwołaniu do decyzji dotyczącej mojego projektu, pozwolę sobie zauważyć, że wspomniany w uzasadnieniu remont czy modernizacja lokalu w budynku Słowackiego 19 jest zupełnie odmiennym zadaniem niż proponowany projekt w PBO. W projekcie wskazałem możliwość powołania do życia nowej placówki kulturalnej w naszym Mieście. Placówki w zasadzie niepowtarzalnej w Polsce, względem charakteru ekspozycji. Pojedyncze muzea fotograficzne w Polsce, zajmują się kwestią tematu fotografii ogólnej, powołując od czasu do czasu sezonowe tematyczne wystawy, galerie prac wykonanych w tej technice obrazu. Nie widzę przeciwwskazań tych dwóch uzupełniających się wzajemnie zamiarów. ZKZL podjęło się zadania wyremontowania i modernizacji pomieszczeń budynku przede wszystkim w celu ratowania zabytkowego gmachu, któremu najprawdopodobniej bez gruntownego remontu grozi dewastacja i ruina. Swoją propozycją wykorzystuję ten dobry moment, w którym za przyczyną funduszy poprzedniej akcji projektów PBO udało się przeforsować okrągłą sumę na ratowanie Domu Tramwajarza. Mając znajomość tego faktu, zdając sobie sprawę z nadarzającej się okazji, w swoim projekcie proponuję odpowiednie przeznaczenie i sposób na wykorzystanie odzyskanych powierzchni. Przedstawiłem w swoim projekcie PBO pomysł na powołanie do życia placówki muzealnej we wskazanym temacie. Dziwię się przeciwnemu zdaniu Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, które wręcz powinno dbać o przydziałowość lokalizacji adekwatnie do charakteru zarządzanego niejako budynku. Staruszek „Dom Tramwajarza” z historią kulturalnych wydarzeń i zapisów poznańskiej kultury, to zdaje się wymarzone miejsce dla prezentacji historii uroczystych chwili mieszkańców naszego Miasta, zawodu fotograf, obyczaju, zwyczaju zatrzymanego w ślubnych kadrach. Według uzasadnienia odstąpienia od przyznania racji dla mojego wniosku, w zawiłych tłumaczeniach dotyczących umów, paragrafów dowód przytacza możliwości dzierżawcy, a raczej ich brak dla wykonawstwa projektu. Przecież rzecz nie dotyczy wniosku o wykonanie wskazanych prac remontowych czy modernizacyjnych przez wymienionych wykonawców – sedno tkwi w zaakceptowaniu pomysłu na zorganizowanie tego typu muzeum oraz pozyskaniu niezbędnych środków dla zaadaptowania ewentualnie przyznanych powierzchni. Przygotowania wnętrz na kształt pawilonów ekspozycyjnych adaptowanych dla takiej a nie innej prezentacji eksponatów. Pomysł polega na całkowitym novum w przestrzeniach muzealnych, łączące regionalne historie, zwyczaje, obrzędowość utrwalone w dokumentach fotografii. Zaproponowałem możliwość wprowadzenia własnych zbiorów, kolekcji obrazów fotografii ślubnej i weselnej. Jestem przekonany, że po uruchomieniu tego rodzaju oficjalnej placówki, Poznaniacy chwycą bacykla i wspólnie pomnożą zasoby ekspozycji w ślubnym temacie dostarczą niezwykłych pamiątek w jeszcze bardziej niezwykłym przedsięwzięciu. Zorganizowałem na bazie fotografii ślubnych z własnej kolekcji publiczne wystawy w różnej formie, formacie i różnym czasie. Widowisko cieszyło się za każdym razem dużą frekwencją i zainteresowaniem. Nie znane mi są zawiłości właścicielsko dzierżawcze poznańskich lokali. Natomiast zawsze miałem przekonanie, że gdy przyjdzie decydować gdzie co ma powstać na co jaki lokal ma być zaadoptowany, to w sferze nazywam to : miejskiej puli znajdują się lokalizacje pozostające do wyłącznej decyzji dla Miasta. Właściwie takiego przydziału dla realizacji mojego pomysłu poszukiwałem. Z racji, że jestem mieszkańcem Jeżyc – znajomym dla mnie jest budynek, w którym wskazałem lokalizację dla mojego pomysłu. Decyzje poprzednich działań PBO ułatwiło podjęcie wyboru. Skoro znalazł się fundusze na ratowanie zabytku, to może warto zadbać by w jego nowym żywocie uczestniczyły i zamieszkały pożądane miejsca dla spotkań Poznaniaków. Jestem gotowy rozpocząć działalność wprowadzając na dobry początek moją kolekcję i zbiór fotografii, ciekawe eksponaty by zaaranżować dobry początek. W przyszłości być może poprowadzić placówkę, gromadzić zasoby dokumentów przeszłości, pozyskiwać kolejne pamiątki coś na podobieństwo kustosza tej niecodziennej placówki. Szans na powołanie do życia prywatnej placówki muzealnej raczej nie starcza, a szkoda żeby nie było tego co może być i cieszyć, przypominać, uczyć, bawić, zaskakiwać i nawiązywać niezwyczajne relacje. Działam w tym temacie w mediach społecznościowych, prowadzę wirtualne muzeum ślubu, na platformie Pinterest - moja kolekcja ślubnych fotografii z całego świata sięga liczby trzech tysięcy obrazów. Moje opracowanie książkowe historii fotografii ślubnej „ Wesele Figaja” zdobyło wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie wydawniczym. Obecnie przygotowuję do wydania zbiór opowiadań o starych ślubnych fotografiach – „Fotograficzna pamięć” Ponad dwadzieścia lat prowadziłem wydawnictwa ślubne, informator „Kurier Weselny” oraz czasopismo Ślub i Wesele”. Powyższej wymienianki proszę nie traktować jako samochwalstwo, a jedynie uzasadnienie zajęcia się tematem przedstawionym w projekcie nr 43 PBO. Podsumowując, uzasadnienia kompetentnych jednostek akceptujących projekt są dla mnie mało czytelne i niejako same sobie zaprzeczają. Pragnę zwrócić uwagę, że w moim projekcie nie zwracam się z prośbą o wyszukanie wykonawców przedstawionego wniosku, a raczej o akceptację pomysłu oraz przyznanie środków na jej realizację. Mariusz Figaj
    Karta Oceny Projektu
    Projekt jest rekomendowany do realizacji: nie
    Uzasadnienie Negatywna opinia Wydziału Gospodarki Nieruchomościami oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
    Zespół Obradował w składzie: Patryk Pawełczak, Dagmara Woźniak, Michalina Rachelska - Gwóźdź

  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.