Plac zabaw w Parku Moniuszki
Kategoria
9 - Stare Miasto
Nazwa projektu
Plac zabaw w Parku Moniuszki
Skrócony opis projektu
Plac zabaw z naturalnymi elementami, który wpisze się w krajobraz parku.
Opis projektu
Plac zabaw z naturalnymi elementami, który wpisze się w krajobraz parku. Proponowane elementy to linarium w kształcie piramidy, huśtawki, zjeżdżalnia z domkiem i trzema wejściami, karuzela.
Plac zabaw zlokalizowany w centralnej części parku, gdzie znajduję się tylko i wyłącznie trawa, nie będzie ingerował w liczne nasadzenia znajdujące się na obrzeżach dookoła parku, ani w drzewostan, który może stanowić dodatkowe wsparcie w postaci naturalnego zacienienia.
Plac zabaw zlokalizowany w centralnej części parku, gdzie znajduję się tylko i wyłącznie trawa, nie będzie ingerował w liczne nasadzenia znajdujące się na obrzeżach dookoła parku, ani w drzewostan, który może stanowić dodatkowe wsparcie w postaci naturalnego zacienienia.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Ulica, rejon ulic
ul. Chopina, Libelta, NoskowskiegoInne istotne informacje dotyczące lokalizacji
Park Stanisława Moniuszki (centralna część)Potencjalni odbiorcy projektu
Dzieci i rodzice z okolicznych przedszkoli
nr 66, 69, 75, 164, Kolorowe Listki, mieszkańcy Centrum, mieszkańcy odwiedzający Centrum.
nr 66, 69, 75, 164, Kolorowe Listki, mieszkańcy Centrum, mieszkańcy odwiedzający Centrum.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Do Parku przychodzą dzieci z okolicznych przedszkoli – to aż 5 placówek: nr 66, 69, 75, 164 oraz Kolorowe Listki.
Jest to idealne miejsce na plac zabaw, zważywszy na fakt, iż w Centrum nie znajduje się ich zbyt wiele.
Lokalizacja zapewnia również bezpieczeństwo dla najmłodszych, gdyż plac zabaw nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z żadną z okolicznych ulic.
Jest to idealne miejsce na plac zabaw, zważywszy na fakt, iż w Centrum nie znajduje się ich zbyt wiele.
Lokalizacja zapewnia również bezpieczeństwo dla najmłodszych, gdyż plac zabaw nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z żadną z okolicznych ulic.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego:
TAK
Projekt, tak jak każdy plac zabaw, ma na celu być miejscem, z którego będą
mogli skorzystać wszyscy najmłodsi mieszkańcy miasta, niekoniecznie
mieszkający w pobliżu. Plac zabaw posiada jednak ograniczenia dla osób
z niepełnosprawnościami w związku z charakterem poszczególnych urządzeń.
mogli skorzystać wszyscy najmłodsi mieszkańcy miasta, niekoniecznie
mieszkający w pobliżu. Plac zabaw posiada jednak ograniczenia dla osób
z niepełnosprawnościami w związku z charakterem poszczególnych urządzeń.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu | Koszt [w zł] |
---|---|
Linarium do wspinania | 25 000 |
Zjeżdżalnia z domkiem i trzema wejściami | 35 000 |
Karuzela | 5 100 |
Huśtawki – sześciokąt z 6 huśtawkami | 16 000 |
Dostawa, przygotowanie terenu, montaż | 25 000 |
SUMA: | 106 100 |
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: | 25 000 |
Dodatkowe załączniki
Poglądowa wizualizacja elementów placu zabaw | plac-zabaw-propozycja-elementow-small.jpg |
Kontakt do wnioskodawcy
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami wstępnie rekomenduje projekt do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Pozytywna opinia, trwały zarząd ZZM
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu:
tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta):
tak
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania:
nie dotyczy
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności:
nie dotyczy
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich:
nie dotyczy
Zespół obradował w składzie: Zespół obradował w składzie Katarzyna Przybysz i Bartosz Wein w dniu 30.06.2021 r.
Opiniowanie projektu przez:
-
zarządca terenu
:
Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska
Decyzja podjęta w pierwszym etapie: Projekt NIE jest rekomendowany do realizacji przez JednostkęNie złożono odwołaniaKarta Oceny Projektu Projekt jest rekomendowany do realizacji: nieUzasadnienie Park im. Stanisława Moniuszki znajduje się na terenie układu urbanistycznego tzw. poznańskiego Ringu wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A 274 (decyzją z dnia 16.04.1966 r.) Około 10 lat temu park został zrewaloryzowany, zgodnie z projektem zatwierdzonym przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Park ma charakter krajobrazowy, a polana zlokalizowana w jego centralnej części stanowi ważny element tego krajobrazu. W niedalekiej okolicy, w parku im. Henryka Wieniawskiego, znajduje się ogrodzony plac zabaw. Budowa placu zabaw ponadto działaniem nieekologicznym, skutkującym zajęciem terenu parku prowadzącym do niszczeniem powierzchni biologicznie czynnej, a więc niezgodnym z treścią Uchwały nr X/144/VIII/2019 Rady Miasta Poznania z dnia 16 kwietnia 2019 r., dotyczącą Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Poznania. Działania adaptacyjne do zmian klimatu (załącznik do uchwały nr X/144/VIII/2019 Rady Miasta Poznania z dnia 16 kwietnia 2019 r. pkt 7, cel strategiczny 1, działanie 1.6, 1.8, 1.9) mówią o zachowaniu i wzbogaceniu istniejących zasobów zadrzewienia, a także na poprawie, odtworzeniu i wzmocnieniu funkcji biotycznych, hydrologicznych i klimatycznych pełnionych przez tereny zielni miejskiej. Zatem wniosek jest sprzeczny z Zasadami PBO22, ponieważ jest niezgodny z prawem lokalnym oraz polityką Miasta (Zasady PBO22 § Zgłaszanie projektów 16 ppkt 4).Zespół Obradował w składzie: Przemysław Surdyk – Zastępca Dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska, Monika Rucka – Kierownik Oddziału Informacyjno – Programowego WKiOŚKryteria zasadnicze 1. Zgodność z kompetencjami gminy - Czy proponowane zadanie jest zgodne z kompetencjami gminy i zakresem zadań realizowanych przez jednostki miejskie? - tak2. Zgodność z prawem lokalnym - Czy w dniu zgłoszenia projekt jest zgodny z obowiązującymi w Mieście planami, politykami i programami a w szczególności z:- zapisami miejskiego planu zagospodarowania – obowiązującymi oraz będącymi w opracowaniu? (w razie konieczności można zasięgnąć opinii WUiA, MPU, MKZ, MIR, PIM),
- innymi uchwałami Rady,
- zarządzeniami Prezydenta
3. Zgodność z przyjętą strategią i programami Miasta - Czy w dniu zgłoszenia projekt jest zgodny ze obowiązującą Strategią i programami Miasta Poznania? - nie4. Zadanie przewidziane do realizacji w Budżecie Miasta lub Wieloletniej Prognozie Finansowej - Czy proponowane zadanie jest już uwzględnione w Budżecie Miasta lub Wieloletniej Prognozie Finansowej? - nie5. Współpraca instytucjonalna - Czy projekt wymaga współpracy instytucjonalnej? - nie- Czy osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją przedstawiły wyraźną pisemną gotowość do współpracy w formie oświadczenia? - nie dotyczy6. Założenie o wykonaniu tylko jednego elementu - Czy projekt zakłada wykonanie wyłącznie jednego z elementów (etapów) realizacji zadania (np. dokumentacji projektowej), które w latach kolejnych będzie wymagało wykonania dalszych jego elementów (etapów), nieuwzględnionych we wniosku na dany rok? - nie7. Realizacja zadania dotycząca nieruchomości będącej własnością Miasta - Czy projekt dotyczy nieruchomości będącej własnością Miasta, na której prowadzona jest działalność komercyjna (nie dotyczy działalności dotowanej przez Miasto), przez którą rozumie się działalność prowadzoną w celu osiągania zysków? - nie8. Komercyjność projektu - Czy projekt ma charakter komercyjny tzn. wynika z niego, że można z niego czerpać bezpośrednie korzyści finansowe (przychody) w związku z realizacją projektu? - nie9. Możliwość realizacji zadania w przeciągu kolejnego roku budżetowego? - Czy możliwa jest realizacja zadania w trakcie roku budżetowego 2022 lub - w przypadku projektów inwestycyjnych, których realizacja wymaga przeprowadzenia czynności przygotowawczych, polegających np. na sporządzeniu dokumentacji projektowej lub pozyskaniu m.in. stosownych pozwoleń, uzgodnień oraz opinii - w trakcie kolejnego roku budżetowego? - tak10. Projekt zakładający budowę pomnika lub innych form upamiętnienia - Czy projekt zakłada budowę pomnika/pomników lub innych form upamiętnienia regulowanych przez odrębne przepisy? - nie11. Zgodność z przepisami prawa - Czy projekt narusza obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności, ochrony wizerunku i dobrego imienia? - nie12. Realizacja na terenie miasta Poznania - Czy miejsce realizacji projektu wykracza poza teren Miasta Poznania? - nie13. Czy projekt jest wykonalny technicznie? - Wykonalność techniczna projektu, zgodna z wiedzą planistyczną i inżynieryjną, która polega na analizie m.in. czy:
a) projekt nie narusza norm, standardów oraz przepisów technicznych,
b) projekt jest możliwy do zrealizowania we wskazanej w zgłoszeniu projektu lokalizacji, w tym czy realizacja projektu nie koliduje z realizowanymi przedsięwzięciami Miasta,
c) realizacja projektu we wskazanej w zgłoszeniu projektu lokalizacji nie naruszy gwarancji udzielonej Miastu przez wykonawcę na istniejącą w tej lokalizacji infrastrukturę,
d) dostępne na rynku technologie umożliwiają realizację projektu,
e) do realizacji projektu są wymagane decyzje administracyjne, pozwolenia, zezwolenia, opinie lub inne dokumenty techniczne, a w konsekwencji, czy ich uzyskanie jest możliwe i pozwoli zrealizować projekt w trakcie roku budżetowego,
f) projekt nie zawiera wskazania potencjalnego wykonawcy, trybu jego wyboru lub znaków towarowych. - nie dotyczy14. Konieczna dodatkowa opinia MKZ - Czy projekt wymaga opinii MKZ? - tak15. Możliwość realizacji zadania przez wydział/jednostkę - Czy możliwa jest realizacja zadania w całości przez wyznaczony wydział i/lub podległe mu jednostki? Czy w przypadku projektów inwestycyjnych wszystkie składowe projektu i lokalizacje są możliwe do realizacji przez Państwa wydział/jednostkę?
W przypadku negatywnej odpowiedzi należy skontaktować się z pracownikami Gabinetu Prezydenta. - takKOSZTY Koszt projektu (kwota w zł) - określony przez Wnioskodawcę - 106 100 złKoszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach określony przez Wnioskodawcę - 25 000 złA. Czy wymagany budżet całkowity na realizację projektu jest zgodny z limitami finansowymi wskazanymi w Zasadach PBO22? - takB. Czy łączny koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach przekracza 30% wartości zgłoszonego projektu? - nie
Koszt projektu (kwota w zł) - określony przez wydział merytoryczny - 106 100 złKoszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach określony przez wydział merytoryczny - 25 000 złKoszt oznakowania zrealizowanego projektu - 5 000 złA. Czy wymagany budżet całkowity na realizację projektu jest zgodny z limitami finansowymi wskazanymi w Zasadach PBO22? - takB. Czy łączny koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach przekracza 30% wartości zgłoszonego projektu? - nie