Grunwaldzka Strefa Aktywności i Relaksu


Kategoria
5 - Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald
Nazwa projektu
Grunwaldzka Strefa Aktywności i Relaksu
Skrócony opis projektu
Nowoczesny plac, na którym odpocząć i bawić się będą mogli i dzieci i dorośli.
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie wyjątkowego miejsca do spędzania wolnego czasu, którego obecnie w okolicy zdecydowanie brakuje.

Inspiracją do stworzenia strefy, jak i wzorem dla niej, jest imponująca i lokalnie popularna Strefa Aktywności w Chorzowie, która została wybudowana w 2019 roku (https://www.whitemad.pl/rzeczywistosc-lepsza-niz-wizualizacje-strefa-aktywnosci-w-chorzowie/).
Podobnie jak chorzowska realizacja, poznańska strefa na Grunwaldzie będzie wyposażona w elementy sprzyjające zarówno aktywności fizycznej, jak i spokojnemu odpoczynkowi.

Strefa będzie znajdowała się na placu o powierzchni ok. 80x40 metrów (do ustalenia) przy ul. Ptasiej. W jej ramach zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy dzielnicy i miasta znajdą wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak i dla starszych mieszkańców. Ich różnorodność będzie sprzyjała integracji osób z różnych grup wiekowych.

Dla tych, którzy chcieliby spędzić czas aktywnie będą takie atrakcje jak: mini ścianka wspinaczkowa oraz mini-górki do wspinania ze zjeżdżalnią, mini-tor w formie labiryntu - np. do jazdy na hulajnodze lub małych rowerkach, mini-boisko do piłki nożnej, stół do tenisa stołowego, huśtawki, karuzela, trampolina i instrumenty sensoryczne (tu przykład: https://parkinterakcje.pl/urzadzenia-sensoryczne/).

Z kolei dla tych, którzy chcieliby spędzić czas na wolniejszych obrotach na placu znajdzie się: 10 ławek, 2 stoły z ławkami do wspólnego spędzania czasu / zjedzenia małego posiłku, 2 stoły do szachów i warcabów wraz z siedziskami i możliwością podjechania do nich przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz 6 leżaków.

Całość otaczały będą elementy zieleni w postaci kwiatów, krzewów i drzewek. Także dzięki nim, różnorodnie będzie również na poziomie nawierzchni - oprócz twardej betonowej nawierzchni, poszczególne podstrefy będą wyłożone nawierzchnią bitumiczną, a podstrefy roślinne przyjazną im ziemią.

W ramach realizacji projektu niezbędne będzie przygotowanie profesjonalnego projektu strefy, a także (najpewniej) przeprowadzenie przetargu w ramach którego możliwe byłoby jej wykonanie w ramach max. budżetu 600 tys. zł. Dla porównania - koszt Strefy Aktywności w Chorzowie wyniósł ok. 1,1 mln zł.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Ptasia

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Część terenu (szacowane na ok. 80x40 m) oznaczonego jako "Z01": http://www.mpu.pl/repozytorium/53_rysunekduzy.png. Do ustalenia powierzchnia i dokładne miejsce.
Potencjalni odbiorcy projektu
Tysiące osób - wszyscy mieszkańcy Grunwaldu, w szczególności zamieszkujący okolice Stadionu Lecha, jak i osoby spoza dzielnicy odwiedzające Lasek Marceliński. Projekt adresuje potrzeby osób w różnych grupach wiekowych - zarówno dzieci, jak i młodzieży i dorosłych, w tym seniorów.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Poza Laskiem Marcelińskim, który ma charakter raczej spacerowy, biegowy lub rowerowy, w okolicy zdecydowanie brakuje miejsca do wspólnego spędzania czasu i integracji mieszkańców w przestrzeni publicznej. Z kolei sam Lasek jest coraz bardziej eksploatowany przez okolicznych mieszkańców, których liczba dynamicznie rośnie wraz z kolejnymi oddawanymi do zamieszkania blokami. W przeciwieństwie do innych części Grunwaldu brakuje tu wspólnych przestrzeni takich jak parki, boiska czy place zabaw, a ich brak wraz z wzrostem zagęszczenia staje się coraz bardziej odczuwalny. W zasadzie cały Marcelin przeznaczony jest pod zabudowy deweloperskie. Ew. place zabaw znajdują się tylko na prywatnych przestrzeniach deweloperów, a i tak adresują potrzeby tylko najmłodszych. Brakuje miejsca dla młodzieży, która nie ma gdzie spędzać wspólnie czasu, jak i dla dorosłych i seniorów. Strefa Aktywności i Relaksu może stać się miejscem, które będzie idealne zarówno do aktywnego spędzania czasu, jak i odpoczynku dla każdego, niezależnie od tego, kim jest.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Plac będzie miejscem dla wszystkich mieszkańców - niezależnie od wieku czy możliwości psycho-fizycznych. Będą mogły z niego korzystać zarówno dzieci, jak i młodzież i dorośli, w tym seniorzy, niezależnie od tego, czy są w pełni sprawni czy nie. Dzięki równej, utwardzonej powierzchni poruszanie się po nim będzie możliwe również dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Osoby na wózkach będą mogły również aktywnie korzystać ze stołów do szach i warcabów. Dla młodszych przewidziane są instrumenty sensoryczne. Tak więc tu naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
profesjonalny projekt architektoniczny
10 000
ławki (x10), stoły z ławkami (x2), stoły do szachów i warcabów z siedziskami (x2), leżaki (x6) 80 000
elementy zieleni: kwiaty, drzewka, krzewy 30 000
sprzęty do aktywności fizycznych 410 000
materiały budowlane i wykonanie 70 000
SUMA: 600 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 60 000
Dodatkowe załączniki
Nie dodano załączników.
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Tomasz Kaczmarek
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie rekomenduje projektu do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Brak wskazania konkretnej lokalizacji.
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: nie
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): nie
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: nie dotyczy
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie dotyczy
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich: nie dotyczy
Zespół obradował w składzie: Zespół obradował w składzie Katarzyna Przybysz i Bartosz Wein w dniu 24.06.2021 r.

Opiniowanie projektu przez:

  • wydział/jednostka wiodący/a : Gabinet Prezydenta
    Decyzja ostateczna po odwołaniu:
    Projekt jest rekomendowany do realizacji - NIE
    Uzasadnienie Podtrzymano rekomendacje negatywną
    Udokumentowanie kontaktu z Wnioskodawcą Spotkanie odwoławcze odbyło się 22.09.2021
    Zespół Obradował w składzie P.Pawełczak, K.Przybysz, P.Tomaszewska, P.Wrześniewski
    Decyzja podjęta w pierwszym etapie:
    Projekt NIE jest rekomendowany do realizacji przez Jednostkę
    Złożone odwołanie
    Treść odwołania: Dzień dobry, jestem zaskoczony Państwa negatywną decyzją bazującą na braku określenia dokładnej lokalizacji oraz tym, że własnością gruntu nie jest miasto Poznań. Według serwisu: http://sip.geopoz.pl/sip/nmap/mapa/1/default działka nr 39/19/59/4 (którą wcześniej wskazałem jako "Z01") należy do miasta. Ponadto chętnie wskazałbym bardziej precyzyjnie teren, natomiast nie jestem specjalistą w zakresie gospodarki przestrzennej. Najpewniej najrozsądniej byłoby, gdyby projekt mógł zostać zrealizowany na terenie obecnie w ogóle nie wykorzystywanym, czyli bliżej Lasku Marcelińskiego. Zakładałem, że Państwo, jako eksperci będą mogli w tym zakresie wskazać ten najbardziej odpowiedni lub go zarekomendować. Będę więc wdzięczny za informację zwrotną, jestem otwarty na rozmowę o innej lokalizacji, jeśli ta faktycznie z jakiegoś powodu jest problematyczna. Pozdrawiam, Tomek Kaczmarek
    Karta Oceny Projektu
    Projekt jest rekomendowany do realizacji: nie
    Uzasadnienie Negatywna rekomendacja Wydziału Gospodarki Nieruchomościami
    Zespół Obradował w składzie: Patryk Pawełczak, Dagmara Woźniak, Michalina Rachelska - Gwóźdź

  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.